Filmy żołnierz, śmierć, lata 40.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje żołnierz, śmierć, lata 40.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Zima 1945 roku. Emerytowany maszynista Walczak prowadzi transport wojskowy na front zachodni. Towarzyszy mu Roman. Droga przez wyzwolone tereny jest nadal niebezpieczna. Zostają ostrzelani przez Niemców, ginie część załogi, spotykają dziewczynę z obozu. Na stacji ich pociąg zostaje opanowany przez Niemców. Od teraz muszą być na ich usługach.
Inspiracją do powstania tej telewizyjnej produkcji była autentyczna historia, która wydarzyła się w czasach II wojny światowej na terenie Generalnej Guberni. Opowieść, po której pozostał jedynie sygnet i nigdy nie przeczytany list, to portret wzajemnych relacji kobiety i mężczyzny, których wojna postawiła po dwóch stronach barykady. Dla Elżbiety, polskiej hrabiny jest oczywiste, że w takim układzie nie ma szans na miłość. Kapitan Friedrich von Odenthal, niemiecki oficer stacjonujący w majątku hrabiny, mimo wszystko liczy na to, że jego uczucie do hrabiny zostanie odwzajemnione - w końcu łączy ich umiłowanie kultury i sztuki, szlacheckie pochodzenie, wrażliwość.
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung, czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat, postanawia uratować Żydów od zagłady…


Historia walki dwóch snajperów z czasów II wojny światowej. Stalingrad - 1942. Niemcy próbują zdobyć miasto. Radziecki snajper Wasilij Zajcew staje się prawdziwym pogromcą hitlerowskich oficerów. Wobec tego generałowie postanawiają wysłać do miasta swojego najlepszego snajpera - majora Königa. Rozpoczynają pojedynek w którym stawką jest życie.
Jakub kłamca to opowieść o biednym właścicielu żydowskiej kawiarenki w okupowanej przez Niemców Polsce roku 1944, który przypadkowo słyszy komunikat radiowy o zwycięstwie wojsk sowieckich nad Niemcami. Jakub dzieli się zasłyszanymi wiadomościami z innymi mieszkańcami getta i widzi, jak dzięki nim odzyskują oni nadzieję na przetrwanie i wolę walki. Jakub zdaje sobie sprawę, że odtąd nie ma innego wyjścia jak kłamać. Udając, że ma dostęp do radia, fabrykuje komunikaty o coraz częstszych klęskach wojsk niemieckich, nieuchronnej interwencji amerykańskiej i rychłym końcu wojny. Wkrótce Niemcy dowiadują się o istnieniu nielegalnego radia i wszczynają obławę na mitycznego bohatera ruchu oporu, który ośmielił się im przeciwstawić.
Wiosna 1945 roku. Oddziały I Armii Wojska Polskiego zbliżają się do Wału Pomorskiego. Brnąc przez błoto, zalane leśne trakty mozolnie zbliżają się do Kołobrzegu. Niemcy nie zamierzają poddać się bez walki i zacięcie bronią swych pozycji. Kompania dowodzona przez porucznika Kotarskiego, której radiowy kryptonim brzmi „Jarzębina”, bierze czynny udział w zmaganiach. Żołnierze są już zmęczeni walką. Chcą wracać do swoich najbliższych, marzą o spokojnym, cichym, własnym kawałku ziemi. Po wkroczeniu do Kołobrzegu walki toczą się o każdy dom, każdy pokój, każdy skrawek ziemi. Po ciężkim boju polscy żołnierze wypierają hitlerowców z miasta i dochodzą do Bałtyku. Niestety nie wszyscy. Nie ma wśród nich już porucznika Kotarskiego i wielu jego towarzyszy.

Wzgórze

7,4
Joe Roberts wraz z czwórką innych więźniów, trafia do najgorszego brytyjskiego, wojskowego więzienia. Palące słońce, ciągła musztra i ćwiczenia mają zrobić z trafiających tam szumowin prawdziwych żołnierzy. Najgorsze jest jednak wzgórze, usypane specjalnie na środku placu. Piątka nowych więźniów trafia pod komendę nowego strażnika. Williams nie bacząc na nic nadużywa swoich praw, doprowadzając do śmierci jednego z nich i wycieńczenia pozostałych. Nie chcąc podzielić jego losu, czwórka więźniów postanawia wszcząć bunt.
Historia dzieje się w Bieszczadach, tuż po wojnie. Siedmiu żołnierzy, dowodzonych przez Szefa, w drodze po cywilne dokumenty zatrzymuje się w małym miasteczku, od przejścia do cywila dzielą ich godziny. Miasteczko terroryzuje banda Haka. Wieczorem ma się tam odbyć wesele Brzozy i Maryny. Udział w uroczystościach zapowiedział dowódca bandy, Hak, były towarzysz broni Brzozy i konkurent do ręki Maryny. Żołnierze postanawiają zostać w miasteczku i zapobiec rozlewowi krwi, ale czy wszyscy przeżyją?
Opowieść o losach polskich żołnierzy walczących o wyzwolenie Pomorza Zachodniego, ginących w ostatnich dniach wojny. Niemcy zastawiają pułapkę, w którą schwytani zostają żołnierze pod wodzą chorążego. Nie poddają się łatwo, jednak ucieczka się nie powodzi...
Opowieść rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Bogdan Sowik i Stanisław Krawczyk przebywają w obozie w Związku Radzieckim. Jest czas tworzenia, z pomocą Armii Radzieckiej, Ludowego Wojska Polskiego. Obaj bohaterowie, razem z innymi Polakami, trafiają nad Okę do polskiej armii i ruszają do walki z Niemcami szlakiem bojowym I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…