Filmy pisarstwo, pisarz

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje pisarstwo, pisarz. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Prowokujący portret Markiza De Sade - głośnego i kontrowersyjnego pisarza, który rzucił wyzwanie zarówno władzom kościelnym, jak i państwowym osiemnastowiecznej Francji.W swej kryjówce, z dala od świata, Markiz o płodnym umyśle tworzy swe perwersyjne opowieści, z pomocą pokojówki, pięknej i prostodusznej Madeleine. Kiedy ich związek wychodzi na jaw, dochodzi do mącącej porządek publiczny i prowokacyjnej konfrontacji pomiędzy wolnością wypowiedzi jednego człowieka, a cenzurą i potrzebą zwierzchnictwa państwa.

Krupier

6,8
Jake Manfred zostaje krupierem w kasynie. Tak naprawdę jest pisarzem, jednak ostatnio z jego weną twórczą jest dość kiepsko. Postanowił więc trochę oderwać się od pracy twórczej i obserwować zachowania ludzi. Kasyno jest do tego bardzo dobrym miejscem, a poza tym Jake lubi piękne kobiety, których tutaj nie brakuje. Wdaje się jednak w romans z zawodową szulerką Jani, a to może okazać się fatalne w skutkach.
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz - to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poślubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół... Po wojnie Jules powraca do żony, i razem z córką Sabine przenoszą się do odległej górskiej miejscowości w Niemczech. Zapraszają Jima, aby pomieszkał u nich przez pewien czas. Gdy Francuz przybywa na miejsce, zauważa, że małżeństwo Julesa i Catherine się rozpada. Natomiast jego uczucie do Catherine zostaje wreszcie widocznie odwzajemnione...


Henri (Yvan Attal) przeżywa kryzys po pięćdziesiątce. Osoby odpowiedzialne za jego porażki, brak libido i ból pleców? Oczywiście jego żona i czworo dzieci! W czasie, gdy dokonuje krytycznej oceny swojego życia: wszystkich kobiet, których już nie będzie miał, samochodów, których nie będzie prowadził; ogromny pies, źle wychowany i mający obsesję, postanawia osiedlić się w ich domu, dla jego największego szczęścia, ale ku rozczarowaniu reszty rodziny, a zwłaszcza Cécile (Charlotte Gainsbourg), jego żony, której niezachwiana miłość zaczyna pękać.
Młoda dziewczyna podejmuje „z ogłoszenia” pracę sekretarki u znanego podróżnika i literata, Włodzimierza Okszy. Jest on człowiekiem niezwykłym i, mimo że niewidomy, potrafi dziewczynie zaimponować i zaintrygować ją. Powoli rodzi się między nimi wyraźna sympatia, która ma szanse przerodzić się w romans. Sielankę przerywa pojawienie się bratowej – osoby nieco tajemniczej i trzymającej dom i szwagra „żelazną ręką”. Rwie się pisanie nowej książki, którą Oksza dyktuje sekretarce, kawa i koniak nie sprawiają już bohaterowi takiej przyjemności jak przedtem. Przyjęcie dla przyjaciela także nie wypada najlepiej. Pozostaje dom – enklawa, w której nikt nie jest w stanie naruszyć spokojnego życia Okszy i bratowej.
Tytułowy bohater, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, był nie tylko patriotą, wybitnym publicystą i jednym z najpoczytniejszych pisarzy w międzywojniu (oraz współcześnie), ale także stanowił kogoś w rodzaju inżyniera ludzkich serc oraz umysłów. Jego los w sztuce Bukowskiego i Dancewicza poznajemy przez pryzmat dziejów niejakiego Stanisława Webera vel Stanisława Nowaka – rzekomego pierwowzoru powieściowego Nikodema Dyzmy. I choć życie pisarza przerwały tragiczne, niewyjaśnione zresztą do dziś wydarzenia, to wykreowany przez niego człowiek z awansu typowy karierowicz nie tylko przetrwał zagładę przedwojennego świata, ale i święci triumfy w każdej kolejnej epoce: zarówno więc w PRL-u, jak i współcześnie. O tym wszystkim, a zatem o obyczajowości i polityczności życia w Polsce dwudziestowiecznej, a także o niezliczonych romansach pisarza wpierw uwielbianego, a w Polsce Ludowej krytykowanego i, w końcu, zakazanego opowiada wspaniale obsadzony i brawurowo zagrany spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…